Το όραμά μας στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Ελευθερίου Κορδελιού είναι να ενδυναμώσουμε τους μαθητές να αποκτήσουν και να εκτιμήσουν τις γνώσεις και τις δεξιότητες που θα τους υποστηρίξουν, ως δια βίου μαθητές, να συμμετέχουν σε δράσεις, πανελλαδικές και διεθνείς, και να εξασκήσουν τις βασικές αξίες του σχολείου. Θέλουμε να προετοιμάσουμε
Την Δευτέρα 16 Μαΐου ο υποδιευθυντής του σχολείου μας κ. Παύλος Ακριτίδης συμμετείχε ως ομιλήτης σε ημερίδα με θέμα «Σχολική Διαμεσολάβηση». Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε στο Πολιτιστικό Κέντρο Αμπελόκηπων «Καραπάντσειο» και είχε στόχο την ευαισθητοποίηση, ενημέρωση και προώθηση του θεσμού της σχολικής διαμεσολάβησης ως μεθόδου ειρηνικής επίλυσης συγκρούσεων, που συμβάλλει στην αντιμετώπιση και εξάλειψη της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Ο τίτλος της εισήγησης ήταν «Όταν οι γονείς εμπλέκονται στη διαχείριση περιστατικών ενδοσχολικής βίας: Ο ρόλος των εκπαιδευτικών ως διαμεσολαβητές».