Το σχολείο μας φέτος συμμετέχει σε πρόγραμμα etwinning με θέμα το βιβλίο καθώς και την σημασία και τις πρακτικές των σχολικών βιβλιοθηκών. Ο τίτλος του προγράμματος είναι "Libraries in colors. Blind date with a book". Στο πρόγραμμα συμμετέχουν και άλλα σχολεία από Θεσσαλονίκη καθώς και σχολεία από Πέλλα και Κρήτη αλλά και από άλλες χώρες Ρουμανία, Λιθουανία, Σερβία, Τουρκία και Πορτογαλία.
Το blog του προγράμματος
Το σχολείο μας συμμετέχει σε etwinning project με τίτλο nEuro Nesting3.0. Το project γίνεται στο πλαίσιο προγράμματος Erasmus+ και βασίζεται στον κόσμο των πτηνών και επικεντρώνεται σε διαφορετικές πολλαπλές νοημοσύνη, μέσω της χρήσης ποικίλλων μεθοδολογιών.
Το σχολείο μας συμμετέχει σε etwinning project με τίτλο nEuro Nesting3.0. Το project γίνεται στο πλαίσιο προγράμματος Erasmus+ και στόχο έχει την απόκτηση νέας εμπειρίας και δεξιοτήτων που αφορούν το μυαλό και τα χέρια.
Το σχολείο μας συμμετέχει σε etwinning project με τίτλο Reading is fun!Handling with texts and Media. Το project γίνεται στο πλαίσιο προγράμματος Erasmus+ και στόχο έχει να γνωρίσουν τα παιδιά και να εφαρμόσουν διαφορετικές μεθόδους ανάγνωσης για την ανάπτυξη της ποιότητας της εκπαιδευτικής διαδικασίας.
Με λύπη σας ενημερώνουμε ότι η αγαπημένη μας δασκάλα και συνάδελφος του σχολείου μας, Μαρία Μπέλτσιου, έφυγε ξαφνικά για το μεγάλο και αιώνιο ταξίδι.Η νεκρώσιμη ακολουθία θα...
Εντυπωσιακή και συγκινητική ήταν η γιορτή για τη λήξη της σχολικής χρονιάς και την αποφοίτηση των μαθητών και μαθητριών της ΣΤ´ τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Ελευθερίου...
Ένα βιβλίο με τις δημιουργίες του Γ2 τμήματος του Σχ. Έτους 2023-24 με θέματα (περιεχόμενο):
Πρωτοσέλιδο εφημερίδας με θέμα κακοκαιρία χιονιού.
Ο τόπος μου(διαφημίζω τον τόπο...
Στα πλαίσια ανταλλαγής γνώσεων και εμπειριών καθώς και επικοινωνίας με άλλα μέρη της χώρας το Β2 τμήμα συμμετείχε σε πρόγραμμα αλληλογραφίας. Έτσι παραλάβαμε γράμματα από το αντίστοιχο...
Την Πέμπτη 6 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε η ημερήσια εκδρομή του σχολείου μας στο άλσος Αγίου Νικολάου Νάουσας. Μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί πέρασαν όμορφες, ξένοιαστες στιγμές και...
Την Παρασκευή 31/5/2024 οι μαθητές του Γ2 τμήματος με τη δασκάλα τους, κ. Δασκαλάκη παρασκεύασαν τηγανίτες (tτγανίτες της Αγλαΐας), μετά την ολοκλήρωση της ενότητας της Γλώσσας «Του κόσμου το...
![]() | Today | 11 |
![]() | Yesterday | 96 |
![]() | This_Week | 476 |
![]() | This_Month | 2493 |
![]() | All_Days | 112958 |